Sürdürülebilir çelik imalatı

Raex® çelikler, SSAB tarafından üretilir ve küresel Raex® dağıtım ağı yoluyla satılır. Çelik sektörü şu anda en yüksek CO2 emisyon üreten sektörlerden biridir ve küresel emisyonun %7'sinden sorumludur. Bugün tesislerimizdeki CO2 verimlilik düzeyi, coğrafyadan bağımsız olarak dünyadaki en yüksek seviyelerden biridir. Ancak çelik sektörünü karbondan arındırma çabalarımıza devam etmeye kararlıyız ve Raex® de bu hedefin bir parçasını oluşturmaktadır. Şimdiye kadar SSAB, çelik üretimi de dahil olmak üzere tümüyle fosil yakıtsız bir değer zincirine bağlılık duyan ve yatırım yapan tek çelik üreticisidir. İlk fosil yakıtsız çelikler müşterilere 2026 itibarıyla sunulacak ve 2045'te tam uygulamaya geçilecektir.

https://www.ssab.com/fossil-free-steel

 

 Raex

 

Emisyonları hem kullanım ömrü boyunca hem sonrasında azaltın

 

Tahminlere göre küresel çelik tüketimi önümüzdeki onyıllarda artış gösterecektir. Ancak sadece hurda kullanmak ve hurda bazlı üretime geçmek, demir cevheri bazlı çeliğe olan ihtiyacın azalacağı anlamına gelmiyor. Çeliğin geri dönüşüm oranı  gibi etkileyici bir düzeyde olsa da, dünyanın birçok yerinde mevcut çelik hurdası küresel talebin sadece %'ini karşılıyor. Hatta 2050 yılında üretilen çeliğin tahminen P'si hâlâ demir cevherinden üretilecek.  

 

https://www.ssab.com/fossil-free-steel/ssab-aims-to-hit-the-market-with-the-worlds-first-fossil-free-steel-in-2026

 

Reducing emissions over the life time and beyond

 

Fosil yakıtsız bir değer zinciri

 

"Fosil yakıtsız" terimi, bir ürün veya hizmetin fosil yakıt veya fosil hammadde kullanılmadan oluşturulduğu anlamına gelir. Fosil yakıtsız çelik üretiminde, fosil yakıtlar doğada kalmaya devam ederken, siz ve son kullanıcılarınız fosil yakıtsız değer zincirinin bir parçası halini alırsınız. Böylece müşterileriniz de fosilsiz çelik kullanarak bir ürün imal ettiklerinde bunu fosil yakıtsız bir ürün olarak tanıtabilecektir. Raex® ürün portföyü bu yolculuğun bir parçası olup, fosilsiz çelik olarak satışa sunulacaktır.

https://www.ssab.com/fossil-free-steel/faqs-the-big-questions-answered

 

Value throughout the entire chain

 

 

HYBRIT - Devrim niteliğindeki yeni bir çelik üretim teknolojisi

 

SSAB olarak, ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte, madenden başlayarak nihai ürüne kadar fosil yakıtsız bir değer zinciri yaratmayı hedefliyoruz.

2016'da SSAB, LKAB (Avrupa'nın en büyük demir cevher üreticisi) ve Vattenfall (Avrupa'nın en büyük enerji şirketlerinden biri) güçlerini birleştirerek, çelik yapımında devrim yaratmayı amaçlayan HYBRIT girişimini başlattı. HYBRIT teknolojisini kullanan SSAB, cevher esaslı çelik yapımında geleneksel olarak ihtiyaç duyulan kok kömürünün yerine, fosil yakıtsız elektrik ve hidrojen kullanmayı amaçlıyor. Sonuç, dünyanın neredeyse hiç karbon ayak izi bulunmayan ilk fosil yakıtsız çelik üretim teknolojisi olacak. Hedefimiz CO2 emisyonlarını İsveç'te , Finlandiya'da %7 oranında azaltmaktır.SSAB, İsveç Oxelösund'daki yüksek fırınlarını elektrikli ark fırınına dönüştürerek, İsveç'teki CO2 emisyonlarını 2025 gibi yakın bir tarihte % oranında azaltacak. Planlandığı üzere, 2030-2040 yılları arasında ayrıca İsveç Luleå ve Finlandiya Raahe'deki yüksek fırınlar dönüştürülerek, geriye kalan CO2 emisyonlarının çoğu ortadan kaldırılacak.https://www.ssab.com/fossil-free-steel/hybrit-a-new-revolutionary-steelmaking-technology